Na rynku urządzeń drukujących również co pewnie czas pojawiają się zupełnie innowacyjne rozwiązania. Już od kilku lat znane są jednak drukarki fotograficzne. Jest to świetna propozycja dla osób, które posiadają aparaty cyfrowe i mogą we własnym domu stworzyć małe laboratorium fotograficzne. Tak jak kiedyś ciemnia spełniała funkcję prowadzącą do wywoływania zdjęć, tak dziś każdy może od razu wydrukować własne zdjęcia na niewielkiej drukarce w jakości, której nie powstydziłby się profesjonalny zakład fotograficzny. Drukarki, które drukują fotografię oferują naprawdę bardzo szeroki wachlarz możliwości i rozmaite funkcje.

To urządzenie pozwala w sposób przyjemny, łatwy, a przede wszystkim szybko uzyskać wydruk kolorowego lub tez czarno- białego zdjęcia. Możemy wykorzystywać taką drukarkę do zupełnie codziennych zdjęć z podróży czy wakacji. Takie urządzenie drukujące zdjęcia doskonale sprawdzi się również w przypadku bardziej zaawansowanego stopnia fotografii. Możemy drukować dane zdjęcie w różnych rozdzielczościach, dodatkowo modyfikując je na programach komputerowych. I tym sposobem możemy mieć własny, mały zakład fotograficzny w zaciszu własnego domu. Również cena jest bardziej korzystna niż w przypadku drukowania odbitek w laboratorium fotograficznym. Jeśli robimy dużo zdjęć, a tym samym wiele z nich dajemy do druku, bardziej opłaca nam się zainwestować w drukarkę do zdjęć, niż powierzać to technikom w laboratoriach fotograficznych.

Te bardziej zaawansowane drukarki fotograficzne są dodatkowo wyposażone w wyświetlacz LCD, na którym to możemy dokonywać retuszu lub drobnych modyfikacji zdjęć. Na początek jednak wystarczy nam najzwyklejsza drukarka z podstawowymi funkcjami druku w dobrej jakości. Poza samą drukarka warto zadbać również o odpowiedni papier do drukowania zdjęć. Najlepiej by był to papier fotograficzny, gdyż zwykle kartki przeznaczone do druku tradycyjnego czy do ksera, słabo się tu sprawdzają. Zwykle jest tak, że drukarka ma wbudowany system papieru fotograficznego, także od razu drukują się nam gotowe zdjęcia.