Uszkodzenie dysku twardego może się czasami okazać największą tragedią. Utrata danych w niektórych przypadkach może stanowić naprawdę poważny problem. Powodów uszkodzenia naszego dysku twardego może być naprawdę mnóstwo. Czasami może to powodować spore zaskoczenie nawet dla wytrawnego informatyka zajmującego się odzyskiwaniem danych.

Odzyskiwanie danych to skomplikowany proces, którego podejmują się tylko i wyłącznie nieliczni. W tym zawodzie trzeba być przygotowanym niemal na wszystko. Czasami nawet informatycy dziwią się temu co odnajdują na naszych dyskach twardych. Często na twardych dyskach pracownicy trudniący się odzyskiwanie danych odnajdują paznokcie, czy też sierść psa. To jednak nic w porównaniu do pozostawionych gum do żucia, popiołu papierosowego, zdechłych insektów, czy też innych rzeczy, które niewiadomo jak się na takim dysku znalazły. Niestety próba zrozumienia jak te przedmioty znalazły się pod obudową dysków twardych jest bardzo trudna. Dlatego też pracownicy skupiają się tylko i wyłącznie na odzyskiwaniu danych i nie zwracają już uwagi na dziwne rzeczy na dyskach twardych.

Aby nie dopuścić do ostateczności, czy powierzenia firmie naszego dysku w celu odzyskania danych, należy się skutecznie zabezpieczyć przed ich utratą. Najprostszym sposób, dzięki któremu możemy zapobiec utracie cennych dla nas informacji jest ich powielenie na innych nośnikach danych. Ważne pliki warto zapisać na pen drivie lub tez na płycie CD. Rynek informatyczny oferuje tyle możliwości, że możemy przebierać w różnego rodzaju nośnikach danych. Można również ważne pliki przesyłać na pocztę e-mailową. W ten sposób będziemy mieć dostęp do plików niezależnie od miejsca, byleby tylko posiadać podłączenie do sieci. Zapisywanie danych powinno stać się niemalże rytuałem wykonywanym po każdym zapisie istotnych dla nas, czy też dla naszej firmy informacji. Oczywiście oprócz tego, warto od czasu do czasu zajrzeć w głąb komputera i ocenić ogólny stan naszego dysku twardego. Jeśli sami się na tym nie znamy warto raz na pół roku oddać dysk w ręce specjalisty, który zadba o to, by służył nam jeszcze przez długie lata pracy i zabawy.

hdd