Niechciana poczta to prawdziwa zmora wszystkim posiadaczy kont mailowych na wielu portalach internetowych. Popularność tak zwanego spamu wciąż wzrasta i bez należytej ochrony niedługo może nas całkowicie zalać gór niechcianej korespondencji. Tu dobrym rozwiązaniem są filtry antyspamowe, które niejako czytają maile przed nami i podejmują decyzję, czy dana wiadomość jest spamem czy też należy do grupy maili, które mają trafić na konkretną skrzynkę poczty internetowej.

Filtry antyspamowe są również tak zaprogramowane by straszyć tych podejrzanych nadawców i mogą wysłać wiadomość z pytaniem czy jesteś spamerem czy też nie? Najbardziej popularną metodą filtrującą naszą skrzynkę mailową jest tak zwana biała i czarna lista. Odbywa się to w ten sposób, że przychodząca wiadomość jest sprawdzana pod kątem nadawcy. Jeśli posiadamy go w skrzynce i w książce adresowej wtedy to nie jest traktowane jako spam. Jeśli została wysłana z nieznajomego adresu, wtedy jest ona traktowana jako spam. Niestety to rodzi zagrożenie, że również ważne dla nas wiadomości trafią od razu do kosza, także warto dokładnie zapoznać się z tą metodą.

Inną sprawdzą metodą jest metoda oparta na słowach kluczowych. Jeśli w danym mailu pojawi się pięciokrotnie jakieś słowo, na przykład sex lub viagra, wtedy możemy mieć niemal 100% pewność, że taka wiadomość jest spamem. Inna metodą walki ze spamem jest również sprawdzenie adresu IP nadawcy wiadomości, która jest do nas przesyłana. Jeśli komputer zlokalizuje to jako wiadomość z bardzo małego kraju, gdzie język angielski nie jest używany, wtedy uzna, że prawdopodobieństwo otrzymania przez nas takich wiadomości jest bardzo nikłe i zaklasyfikuje to jako spam.

Niestety mimo wielu zalet, te metody posiadają również widoczne wady. Czasami są tak skupione na filtrowaniu naszej poczty, że przepuszczają wiadomości niechciane, a traktują jako spam wiadomości dla nas istotne. Przed wybraniem odpowiedniego filtru warto dokładnie zapoznać się z jego działaniem, tak by nie było możliwości tracenia przez nas cennych wiadomości.

spam