Często użytkując komputer nie zdajemy sobie do końca sprawy z jego możliwości i funkcjonalności. Jedną z podstawowych aplikacji komputerowych jest protokół IP. Ten protokół stanowi podstawowy składnik w zestawie TCP/IP. I tak wszystkie dane z UDP, TCP, IGMP czy też UCMP są właśnie przesyłane w data gramach IP. Protokół IP pozwala na dostarczanie usług plików bez konieczności łącznia. Jednak nie ma żadnej gwarancji, że data gramy IP zostaną akurat dostarczone do naszego punktu, który obraliśmy za celowy. Jednak IP stara się poprawnie przesyłać te data gramy. Jeśli ten proces się nie uda, wtedy to IP usuwa dany dekagram i stara się go wysłać do nadawcy z odpowiednią adnotacją, która informuje o danych zdarzeniu i będzie to komunikat o pojawieniu się błędu ICMP.

Nagłówek IP jest bardzo potrzebnym, aczkolwiek skomplikowanym protokołem, dlatego wymaga solidnej wiedzy na jego temat. Podstawowa wiedza to znajomość pól, które znajdują się w nagłówku IP. Należą to nich: pole nagłówka, które określa numer wersji protokołu, typ danej usługi, pole długości całkowitej, pole, które identyfikuje zdarzenie, pole czasu życia, protokół, które określa dane zawarte w diagramie IP, flagi Bit 0, Bit 1 lub tez Bit 2, pole przesunięcia fragmentu, suma, a także pola dotyczące opcji czy wypełniania. Wszystkie te pola spełniają inne, niezależne działania, także należy się dokładnie zapoznać z ich specyfiką. Typowy nagłówek protokołu IP składa się z dwudziestu bajtów. Rozmiar ten jest bardzo elastyczny i może ulegać zmianom, jeśli tylko dodamy dodatkowe opcję w nagłówku opcje.

Aby wejść i ocenić znajomość protokołu IP musimy najpierw go znaleźć. Należy kliknąć prawym klawiszem na ikonkę Mojego komputera, a następnie poszukać protokołu. Znajduję się on oczywiście w zestawie TCP/IP. W nim warto również sprawdzić dokładne numery, gdyż ewentualne rozwiązywanie problemów powinniśmy zacząć właśnie od przejrzenia zakładki TCP/IP i dokładne przyglądniecie się protokołowi IP. Dzięki temu będzie w stanie stwierdzić co dzieje się w naszym sprzęcie komputerowym.