Czy multimedia zawsze mówią prawdę o prezentowanych przez nie rzeczach, czy może obraz tego świata jest zaburzony przez grafikę, a raczej jej przeróbkę? Faktycznie mamy do czynienia z niesamowitą dawką oryginalności w tym segmencie. Specjaliści związani z Photoshopem potrafią wyczarować dosłownie cuda z niczego i warto się zastanowić bliżej nad potrzebami nowoczesnego społeczeństwa w zakresie spontanicznego przekazywania informacji, czy w ogóle coś takiego istnieje?

Czy fikcja staje się naszą rzeczywistością?

Obróbka graficzna wkracza do świadomości człowieka. To co widzimy traktujemy często jako rzeczywistość, dlatego nawet wiedza o tym, że dane zdjęcie jest przekształcone nie wpływa na jego odbiór emocjonalny. To naprawdę spory problem, ale też wyzwanie dla nowoczesnego człowieka, który musi rozróżniać fikcję od rzeczywistości w niebywale wręcz precyzyjny sposób. Obraz wpływa na emocje w sposób niekontrolowany. Z tego właśnie powodu wykorzystanie programów graficznych jest tak szerokie. Tendencja perspektywicznie zacznie się na pewno pogłębiać. Czy to dobrze? Dla zysku wielkich korporacji na pewno. Dla konsumenta, odbiorcy już niekoniecznie.

Na zakończenie

Faktycznie należy zrozumieć, że niektóre media mogą w precyzyjny sposób zafałszować odbierane przez Ciebie bodźce. Głównym problemem są na pewno przekształcone do granic możliwości profesjonalne fotografie tworzone w zasadzie nie podczas sesji zdjęciowej, ale na Photoshopie.