Kleje fenolowe są oparte na żywicach fenolowo-formaldehydowych (głównie typu rezolowego) kleje stosowane do klejenia drewna na zimno i gorąco, metali, ceramiki, szkła i tworzyw termoutwardzalnych — w przemyśle lotniczym, samochodowym, szkutnictwie, meblarstwie, w produkcji instrumentów muzycznych, tarcz ściernych, szczotek i pędzli, sklejki itp. Produkowane w postaci cieczy gotowych do klejenia oraz cieczy wymagających dodatku utwardzaczy. Do bardziej rozpowszechnionych należą:
a) Klej fenolowo-formaldehydowy, wiążący na gorąco, stosowany do klejenia drewna, np. sklejki wodoodpornej.
b) Klej fenolowo-formaldehydowy AG, będący wodnym roztworem polikondensatu fenolowo-formaldehydowego typu rezolowego, utwardzany wodnym roztworem kwasu benzenosulfonowego (utwardzacz AG) w temperaturze nie wyższej niż 80°C, szeroko stosowany do klejenia drewna na zimno i na gorąco (w temp. do 80°C).
c) Klej Borsol, będący wodnym roztworem polikondensatu fenolowo-formaldehydowego typu rezolowego, utwardzany na gorąco w temp. 70-^80°C bez dodatku utwardzacza lub w temperaturze pokojowej z dodatkiem utwardzacza.
d) Żywica AW, będąca wodnym roztworem polikondensatu fenolowo-formaldehydowego typu rezolowego, utwardzana w temp. 180°C.