Laptop to urządzenie, które doskonale przydaje się do pracy zarówno w biurze, jak i w domu. Jednak wybór uniwersalnego laptopa wcale nie jest taki prosty. Urządzenie powinno łączyć w sobie wszystkie funkcje, które potrzebujemy, tak by spełniał nasze podstawowe wymagania. Znalezienie optymalnego i idealnego rozwiązania może nie przyjść tak łatwo. Natomiast jeśli już wykonaliśmy ten pierwszy krok i podjęliśmy decyzję o przyszłym zakupie, może być już tylko lepiej.

Istnieje kilka podstawowych czynników, które sprawiają, że laptop jest dobry, czyli że spełnia swoje podstawowe zadanie- pomocy i służenia użytkownikowi komputera. Przede wszystkim powinien posiadać dobry i szybki procesor. Dobry proces to taki, który sprawdzi się w niemal każdej sytuacji, od mało wymagających programów tekstowych czy biurowych, aż po wszelkiego rodzaju rozbudowane programy graficzne czy też encodery które wymaga dużej mocy obliczeniowej. Ważnym aspektem jest także odpowiednia jak na nasze potrzeby pamięć operacyjna. Najlepiej jeśli nasz przyszły laptop będzie posiadał około 3 GB ram, jeśli posiadamy 32- bitowy system oraz w przypadku 64- bitowego system co najmniej 4 GB ram. Jednak im więcej pamięci tym lepiej, dlatego też nie warto oszczędzać na tego typu składniku wyposażenia naszego Notebooka. Ważnym elementem jest także karta graficzna. Jeśli będziemy korzystać z programów graficznych, to dobra karta jest niemal niezbędna to sprawnej i efektywnej pracy na tego typu programach.

Nasz laptop powinien być przede wszystkim wszechstronny w aspekcie mobilności i en ergonomii. Tutaj mogą rodzić się problemy, gdyż mały notebook zapewni nam mobilność, natomiast taki z dużym wyświetlaczem będzie wygodniejszy w obsłudze i w pracy. Idealnym rozwiązaniem jest wybranie więc pośredniej opcji, czyli najlepiej laptop z wyświetlaczem o przekątnej 15,6 cala. Waga takiego notebooka wynosi 3, 4 kg, więc również z mobilnością nie będzie dużego problemu. Zadbajmy również o jakość baterii używanej w laptopach. Musi wytrzymać co najmniej kilka godzin bez zewnętrznego zasilania. To da nam pewność, że laptop nie wyłączy nam się w najmniej odpowiednim momencie.

notebook