Telefonia VoIP to jedna z najnowszych nowinek technologicznych, z której może korzystać każdy jeśli tylko jest posiadaczem i użytkownikiem sprzętu komputerowego, a także podłączenie do sieci. VoIP to bardzo nowoczesny system komunikowania się, które korzysta z rozległych mechanizmów transmisji wszystkich dźwięków mowy. Odbywa się to oczywiście za pomocą łączy internetowych. Telefonie VoIP to idealna alternatywna dla tradycyjnego sposób telefonowania do rodziny czy znajomych.

Z pewnością telefonia internetowa ma przyszłość i z roku na roku będzie się cieszyć coraz większą popularnością. Z czasem zagości na stałe w naszych firmach, czy też domach. Małe komputery stanowią idealny sposób do komunikowania się za pomocą tej telefonii niemal z każdego miejsca, gdzie tylko będzie możliwe połączenie się z Internetem. Główny czynnikiem, dzięki któremu telefonia VoIP wygrywa z telefonami tradycyjnymi są oczywiście koszty i rosnące oszczędności. Telefonia internetowa pozwala ominąć różnych usługodawców, którzy są wszechobecni na przykład w telefonii komórkowej. Przez to jest większa swoboda komunikacji, a także znaczna redukcja ogólnych kosztów. Tak, posiadając łącze internetowe możemy kontaktować się z własnego domu czy biura po obniżonych kosztach tak samo jak do tej pory za pomocą komórki, czy też telefonu stacjonarnego. Oczywiście najlepsza jakość rozmowy będzie możliwa wtedy, kiedy mamy do dyspozycji wystarczająco szybkie łącza. Niestety wolne łącza powodują dużo gorszą jakość połączenie. Jednak to właściwie jedyny problem jaki możemy mieć z zastosowaniem u siebie telefonii VoIP. Najczęściej również połączenie pomiędzy abonentami jednego operatora telefonii VoIP jest bezpłatne, dlatego możemy przy okazji zaoszczędzić bardzo duże rezerwy finansowe.

Do tego typu połączeń wymagane są również słuchawki oraz mikrofon, jeśli odbywamy rozmowy za pomocą komputera. Jeśli natomiast nie chcemy korzystać z telefonii VoIP za pomocą komputera wtedy to możemy skorzystać z urządzenia, które są specjalnie dedykowane dla tego typu programów.

voip