Pomimo faktu, że korzystanie z telefonii IP staje się coraz bardziej powszechne, to słychać przy okazji głosy specjalistów, którzy twierdzą, że tego typu innowacyjne rozwiązania nie stanowią wielkiego zagrożenia, ani konkurencji dla telefonii komórkowej oraz stacjonarnej. Według nich tego typu telefonia wiąże się też z pewnymi, dość poważnymi ograniczeniami.

Najważniejszą i największą przeszkodą w korzystaniu z telefonii VoIP na przyzwoitym i akceptowalny poziomie jest zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu. To stanowi pewne ograniczenie, gdyż wciąż bardzo wiele osób korzysta z tradycyjnego połączenia do Internetu, mianowicie za pomocą tradycyjnej linii telefonicznej. Dlatego też ponoszenie równoległych opłat za abonament telefoniczny oraz za telefonię VoIP, może nie przysporzyć temu drugiemu zbyt wielu zwolenników. Oczywiste jest to, że telefonia może być używana przez użytkowników Internetu, których dostawcami są dostarczyciele osiedlowych sieci czy też telewizje kablowe.

Innym ograniczeniem, które można napotkać korzystając z telefonii VoIP są awarie sieci energetycznych. W takim przypadku wszystkie urządzenia, które mogą pomóc nam się komunikować czyli: sieć, modem, bramka IP, router, sam komputer nie spełniają swojej podstawowej roli.

Poza tym dość solidnym ograniczenie jest także samo rozpoczęcie korzystania z sieci VoIP. Mianowicie wymaga to zakup specjalnego urządzenia do transmisji danych. Takie urządzenie jest znacznie droższe niż niejeden tradycyjny aparat telefoniczny do przeprowadzania rozmów. Oczywiście można też korzystać z tańszych rozwiązań, czyli słuchawek czy też mikrofonu. Jednak takie rozwiązanie wymaga od nas ciągłości włączonego komputera, a co za tym idzie rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. W razie wypadku dzwonienie na ogólnodostępne telefonu internetowe również może stanowić nie lada problem, gdyż Internet często utrudnia lokalizację, przez co możemy wygenerować niejasności między nami, a centralą pomocy: pogotowie ratunkowym, policją czy też strażą pożarną.

ograniczenia voip